Wirtualizacja serwerów

Wirtualizacja umożliwia efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych środowiska informatycznego poprzez dowolne (w ramach możliwości sprzętowych czy programowych oraz założeń projektowych) modyfikowanie cech wirtualizowanych zasobów, dostosowując je do wymagań użytkownika. ( cyt. wikipedia)

Wirtualizację w łatwy sposób pokazuje poniższa grafika.

Wirtualizacja vs Konteneryzacja

a) Wirtualizacja Serwerów

Potrzebny wirtualizator lub chmura publiczna

Obecnie mamy kilka metod wirtualizacji serwerów w zależności od kierunku działań  (opensource lub komercyjny). Od nas zależy jaki wybierzemy.

Metody wirtualizacji lokalnych zależą od  (Hypervisora)  – najbardziej popularne ( KVM,  Virtualbox , Hyper-V, Esxi  i inne ).

Dodatkowo mamy różne platformy wirtualizacyjne  tak jak Proxmox, Vmware , HCL-Nutanix i inne.

b) Wirtualizacja VDI – pierwszym powszechnym rozwiązaniem było wykorzystanie zwirtualizowanego pulpitu (tzw. RDP), w dalszym ciągu jest powszechnie wykorzystywany przez firmy.

c) konteneryzacja (Docker)

Zamysłem Dockera jest umieszczenie aplikacji oraz jej wszystkich zależności w jednostce zbudowanej pod kątem wytwarzania, testowania jak również wdrażania oprogramowania. W kontenerach Dockera znajduje się nie tylko kod programu. Znajdziemy tutaj wszelkiego rodzaju narzędzia oraz biblioteki systemowe i skonfigurowane środowisko uruchomieniowe. Czyli wszytko to co musiało by być skonfigurowane na serwerze. Takie rozwiązanie gwarantuje nam, że oprogramowanie zawsze będzie działało w identyczny sposób, nie ważne w jakim środowisku zostanie wdrożone. Docker pozwala na utworzenie projektu w środowisku Node lub Apache (lub innych), nie zmuszając programisty do instalowania żadnego z tych środowisk w systemie operacyjnym hosta. W sytuacji kiedy projekt nie jest już potrzebny, usuwany jest obraz Dockera, a system hosta pozostaje nienaruszony. Tak więc, Dockera należy traktować jako narzędzie pomagające rozwiązać typowe problemy, a dokładniej instalacji i dystrybucji oprogramowania. Innymi słowy, Docker umożliwia tworzenie, dostarczanie i uruchamianie kodu w dowolnym miejscu.

Servless

Servless, wykorzystanie gotowych rozwiązań w chmurach publicznych i chmurach prywatnych

Zalety stosowania metody servless:

  • skalowalność usługi w zależności od obciążenia (należy pamiętać że koszty roszą też automatycznie)
  • brak ponoszenia kosztów z góry  (brak potrzeby zainwestowania w środowisko)

Servless  bardzo często wykorzystywane są przy prototypach, mokapach lub przy wykorzystaniu metod, których nie jak wyskalować.

Wirtualizacja przede wszystkim jest używana w szeroko rozumianym cloud computingu.

Zapraszamy do kontaktu

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com