Chmura prywatna

Istniej wiele różnych rozwiązań  komercyjnych dostarczających lokalne rozwiązania chmurowe (HPE).

Należy pamiętać że obecnie rozwiązania chmurowe dostarczają możliwości pracy dla maszyn wirtualnych i kontenerów.

Ja chciałbym skupić się tylko na rozwiązaniach open source, z których najbardziej popularne rozwiązania to OpenStack i Proxmox.

OpenStack: oprogramowanie typu open source do tworzenia chmur prywatnych i publicznych. OpenStack to system operacyjny w chmurze, który kontroluje duże pule zasobów obliczeniowych, pamięci masowej i sieciowych w całym centrum danych, zarządzanych za pomocą pulpitu nawigacyjnego, który zapewnia administratorom kontrolę, a jednocześnie umożliwia użytkownikom udostępnianie zasobów za pośrednictwem interfejsu internetowego.

Openstack

Proxmox VE: platforma wirtualizacji typu open source. Jest to kompletna platforma typu open source do wszechstronnej wirtualizacji przedsiębiorstw, która ściśle integruje hiperwizor KVM i kontenery LXC, definiowaną programowo pamięć masową i funkcje sieciowe na jednej platformie, a także łatwo zarządza klastrami o wysokiej dostępności i narzędziami do odzyskiwania po awarii dzięki wbudowanemu interfejs zarządzania siecią.

Proxmox

 

Większość powyższych rozwiązań dobrze wykorzystuje rozwiązania Ceph.

Ceph dzieli dane użytkownika na małe fragmenty, które są dystrybuowane na wielu serwerach z określoną przez zasady liczbą kopii. Klienci Ceph używają algorytmu haszującego do określenia lokalizacji danych, pobierając je bezpośrednio z odpowiedniego serwera, bez użycia Proxy/Gateway, co stanowiłoby wąskie gardło przepustowości lub pojedynczy punkt awarii systemu.

Chociaż wewnętrznie Ceph jest systemem obiektowej pamięci masowej, może być używany do świadczenia usług pamięci masowej w postaci bloków (lub wolumenów), które można zamontować w maszynie wirtualnej, obiektowej pamięci masowej, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem interfejsu HTTP RESTFull S3 lub SWIFT. Może być również używany jako sieciowy system plików, do którego można uzyskać dostęp z wielu serwerów.

Ceph

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com