Disaster recovery

 

Odzyskiwanie danych po awarii – wybór planu


1. Czym jest Disaster Recovery? (na podstawie Wikipedii)

Disaster recovery – procesy, zasady i procedury związane z przywracaniem lub utrzymywaniem infrastruktury teleinformatycznej o krytycznym znaczeniu dla organizacji po katastrofie naturalnej lub spowodowanej przez człowieka.

W praktyce o procedurze disaster recovery mówi się najczęściej w kontekście dużych awarii, takich jak awaria całego centrum danych. Aby zapobiec skutkom takiej awarii, budowane jest centrum odzyskiwania danych po awarii, które przejmuje rolę podstawowego centrum danych podczas awarii. Centrum zapasowe powinno znajdować się w odległej lokalizacji, aby zapobiec możliwości awarii obu centrów w tym samym czasie, na przykład z powodu klęski żywiołowej całego regionu.

Wraz ze wzrostem popularności przetwarzania w chmurze, odzyskiwanie po awarii jako usługa (DRaaS) staje się coraz ważniejsze.

Planowanie odzyskiwania danych po awarii jest częścią procesu planowania ciągłości działania (BCP), koncentrującego się na przywracaniu obszarów ICT, podczas gdy BCP obejmuje przywracanie wszystkich obszarów organizacji.

 

Najprościej rzecz ujmując, uszkodzenie serwera fizycznego lub wirtualnego i przejęcie związanej z nim pracy to odzyskiwanie po awarii.

2. Czy potrzebuję planu odzyskiwania danych po awarii?

 

Często ludzie myślą, że mam kopie, mam środowisko wirtualne, mam chmurę, ale co z sytuacją, gdy rozwiązanie zawiedzie. Jak jesteśmy chronieni przed awarią?

 

Czy wiesz, że certyfikacja mówi o odpowiednich odległościach dla planu DR – odległość wynosi 100 mil między DC, ochrona przed powodzią, pożarami?

 

3. Wybór planu odzyskiwania po awarii

 

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, musisz zrozumieć i zdefiniować 2 pojęcia dla swojej organizacji:

 

RPO (recovery point object) – definiuje czas, w którym mamy kopię zapasową danych (innymi słowy, jak często nasza kopia zapasowa jest wykonywana i możemy ją przywrócić). Oczywiste jest, że im krótszy czas chcemy osiągnąć, tym droższy jest wybór rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Obecnie jesteśmy w stanie wybrać rozwiązanie nawet w ms.

Łatwo też określić, jakie straty poniesiemy, gdy będziemy musieli np. wprowadzić do systemu dane za ostatnią godzinę lub 24 godziny.

RTO (recovery time object) – jest to czas potrzebny na uruchomienie systemu z kopii.

Również ten parametr można wybrać w ms.

 

 

Pomożemy Ci wybrać rozwiązanie dla najlepszego planu DR dla Twojej organizacji.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Skip to content